About PSA
Executive Officers of the Phycological Society of America
YEAR PRESIDENT VICE-PRESIDENT SECRETARY TREASURER
1946-47 Gilbert Morgan Smith G.W. Prescott
1947-48 William R. Taylor L.H. Tiffany G.W. Prescott
1948-49 Lewis Hansford Tiffany J. Brunel G.W. Prescott
1949-50 Jules Brunel E.N. Transeau G.W. Prescott
1950-51 E.N. Transeau C.E. Taft G.W. Prescott
1951-52 Clarence E. Taft E.T. Moul G.W. Prescott
1952-53 Edwin T. Moul G.W. Prescott E.O. Hughes R.D. Wood
1953-54 Ruth Patrick C.M. Palmer R.H. Thompson R.D. Wood
1954-55 G.W. Prescott H.C. Bold P.C. Silva R.D. Wood
1955-56 Harold C. Bold R.H. Tompson P.C. Silva R.C. Starr
1956-57 George F. Papenfuss L.A. Whitford P.C. Silva R.C. Starr
1957-58 Larry A. Whitford P.C. Silva W.A. Daily R.C. Starr
1958-59 Paul C. Silva R.C. Starr W.A. Daily
1959-60 Richard C. Starr J.E. Myers W.A. Daily
1960-61 Jack E. Myers L. Provasoli W.A. Daily
1961-62 Luigi Provasoli W.A. Daily W.R. Herndon
1962-63 William A. Daily R.W. Krauss W.R. Herndon
1963-64 Robert W. Krauss H.T. Croasdale W.R. Herndon
1965 Janet R. Stein W.R. Herndon B.C. Parker
1966 Walter R. Herndon P.R. Gorham B.C. Parker
1967 Hannah T. Croasdale F.R. Trainor B.C. Parker
1968 Francis R. Trainor B.C. Parker P.W. Cook H.W. Nichols
1969 Bruce C. Parker H.J. Humm P.W. Cook H.W. Nichols
1970 Ralph A. Lewin P.W. Cook P.L. Walne H.W. Nichols
1971 Richard E. Norris H.W. Nichols P.L. Walne N.J. Lang
1972 Philip W. Cook R.W. Hoshaw P.L. Walne N.J. Lang
1973 Robert W. Hoshaw P.L. Walne M.J. Wynne N.J. Lang
1974 Patricia L. Walne N.J. Lang M.J. Wynne H.P. Hostetter
1975 Norma J. Lang L.R. Hoffman M.J. Wynne H.P. Hostetter
1976 John A. West M.J. Wynne E.R. Cox H.P. Hostetter
1977 Michael J. Wynne E. Gantt E.R. Cox J.R. Rosowski
1978 Elisabeth Gantt C.J. Dawes E.R. Cox J.R. Rosowski
1979 Clinton J. Dawes E.R. Cox C.A. Lembi J.R. Rosowski
1980 Elenor R. Cox L.R. Hoffman C.A. Lembi M.D. McCracken
1981 Larry R. Hoffman A.W. Coleman C.A. Lembi M.D. McCracken
1982 Annette W. Coleman J.R. Rosowski P.A. Archibald M.D. McCracken
1983 James R. Rosowski C.A. Lembi P.A. Archibald S.D. Waaland
1984 Carole A. Lembi M. Neushul, Jr. P.A. Archibald S.D. Waaland
1985 Michael Neushul, Jr. B.M. Sweeney R.L. Chapman S.D. Waaland
1986 Beatrice Sweeney S.D. Waaland R.L. Chapman L.B. Liddle
1987 Susan D. Waaland E.F. Stoermer R.L. Chapman L.B. Liddle
1988 Eugene F. Stoermer R.L. Chapman L.J. Goff L.B. Liddle
1989 Russell L. Chapman L.A. Pfiester L.J. Goff S.H. Brawley
1990 Lois A. Pfiester J.R. Waaland L.J. Goff S.H. Brawley
1991 J. Robert Waaland R.G. Sheath J.L. Scott S.H. Brawley
1992 Robert G. Sheath M.D. Hanisak J.L. Scott M.J. Sullivan
1993 M. Dennis Hanisak J.P. van der Meer J.L. Scott M.J. Sullivan
1994 John P. van der Meer L.B. Liddle C. Yarish S.N. Murray
1995 Larry B. Liddle R.L. Meyer C. Yarish S.N. Murray
1996 Richard L. Meyer L J. Goff C. Yarish S.N. Murray
1997 Lynda J. Goff R. McCourt J.C. Gallagher S.N. Murray
1998 Rick McCourt P. Kugrens J.C. Gallagher K. Hoagland
1999 Paul Kugrens S.N. Murray J.C. Gallagher K. Hoagland
2000 S.N. Murray Charles Yarish John W. La Claire II K. Hoagland
2001 Charles Yarish A. Michelle Wood John W. La Claire II Sharon T. Broadwater
2002 A. Michelle Wood David Millie John W. La Claire II Sharon T. Broadwater
2003 David Millie Thierry B. R. Chopin Jeffrey Johansen Sharon T. Broadwater
2004 Thierry B. R. Chopin Curt Pueschel Jeffrey Johansen Michael Gretz
2005 Curt Pueschel Morgan Vis Jeffrey Johansen Michael Gretz
2006 Morgan Vis Richard E. Triemer J. Craig Bailey Michael Gretz
2007 Richard E. Triemer Robert A. Andersen J. Craig Bailey Charles F. Delwiche
2008 Robert A. Andersen Charles Amsler J. Craig Bailey Charles F. Delwiche
2009 Charles Amsler Paul Hayes Alison Sherwood Charles F. Delwiche
2010 Paul Hayes Susan H. Brawley Alison Sherwood Charles F. Delwiche
2011 Susan H. Brawley J.M. Lopez-Bautista Alison Sherwood Charles F. Delwiche
2012 J.M. Lopez-Bautista Linda Graham Alison Sherwood Charles F. Delwiche
2013 Linda Graham John Stiller Alison Sherwood Eric Linton

PAGE TOP